Historie 6. ročník

17. - 29. července 1951

Ceny

Velká cena
Rytíř Zlaté hvězdy / Kavaler Zolotoj zvezdy
Režie: Julij Rajzman
Sovětský svaz

Cena míru
Ocelový voják / Kang tchie čang š‘
Režie: Čen Jin-a
Čína

Cena práce
...a hvězdy září / Doněckije šachťory
Režie: Leonid Lukov
Sovětský svaz

Ceny boje za svobodu
Mladí partyzáni / Čonho sokeso
Režie: Jun Jong-gju
KLDR

Poplach / Trevoga
Režie: Zachari Žandov
Bulharsko

Cena boje za sociální pokrok
Poddaný / Der Untertan
Režie: Wolfgang Staudte
NDR

Cena Československého výboru Obránců míru
Mír zvítězí ve světě / Pokój zdobędzie świat
Režie: Joris Ivens, Jerzy Bossak
Polsko

Zvláštní čestné uznání
Dívka s bílými vlasy /Pajmao-nü
Režie: Wang Pin, Šuej Chua
Čína

Není míru pod olivami /Non c‘è pace tragli ulivi
Režie: Giuseppe De Santis
Itálie

Kolonie pod zemí / Gyarmat a föld alatt
Režie: Károly Makk, Mihály Szemes
Maďarsko

Jiří Weiss
za režii filmu Vstanou noví bojovníci
Československo

Louis Daquin
za režii filmu První po bohu / Maître après Dieu
Francie

S‘Tung-šan
za režii filmu Noví hrdinové a hrdinky
Čína

Cena za nejlepší životopisný film
Posel úsvitu
Režie: Václav Krška
Československo

Cena za režii
Jean-Paul Le Chanois
ve filmu Bez udání adresy / Sans laisser d‘adresse
Francie

Cena za scénář
Victor Iliu
ve filmu V naší vesnici / În sat la noi
Režie: Jean Georgescu, Victor Iliu
Rumunsko

Cena za fotografii
Daniil Děmuckij
ve filmu Ve dnech míru / V mirnyje dni
Režie: Vladimir Braun
Sovětský svaz

Cena za hudbu
Ašot Saťan
ve filmu Sovětská Arménie / Sovetskaja Armenija
Režie: Arša Ovaněsova
Sovětský svaz

Cena za herecký výkon
František Smolík
ve filmu Vstanou noví bojovníci

Eduard von Winterstein
ve filmu Sonnenbruckové / Die Sonnenbrucks
Režie: Georg C. Klaren
NDR

Cena za dokumentární film
Cesta vzhůru / Der Weg nach oben
Režie: Andrew Thorndike
NDR

Cena za barevný dokumentární film
Kvetoucí Ukrajina / Cvetuščaja Ukraina
Režie: Michail Sluckij
Sovětský svaz

Cena za nejlepší krátký film
Ať žijí přístavní dělníci / Vivent les dockers
Režie: Robert Ménégoz
Francie

Cena za naukový film
Složení hmoty / Az anyag szerkezete
Režie: Ágoston Kollányi
Maďarsko

Cena za výchovný film
V továrně / W fabryce
Režie: Janusz Nasfeter
Polsko

Cena za instrukční film
Rýchlotočovanie ocele
Režie: Štefan Orth
Československo

Cena za filmovou reportáž
Veliká jednota národů Číny / China, Family of Nations
Režie: Wu Pen-li
Čína

Cena za filmovou kroniku
Korejská filmová kronika
KLDR

Cena za loutkový film
Nepovedený panáček
Režie: Hermína Týrlová
Československo

Cena za kreslený film
Pohádka o rybáři a rybce / Skazka o rybake i rybke
Režie: Michail Cechanovskij
Sovětský svaz

Cena za film pro děti
Když se rozzáří vánoční stromky / Kogda zažigajutsja jolky
Režie: Mstislav Paščenko
Sovětský svaz

Cena za barevný film
Chladné srdce / Das kalte Herz)
Režie: Paul Verhoeven
NDR

Čestná uznání
Město nepokořené / Miasto nieujarzmione
Režie: Jerzy Zarzycki
Polsko

Vyděděnci / Chinnamul
Režie: Nimaj Ghoš
Indie

Spravedlivá válka
KLDR

Moskevští hosté / Gäste aus Moskau
Režie: Gerhard Klein
NDR

Lenin v Praze
Režie: Drahoslav Holub
Československo

Buď opatrný
Režie: Jean Boulanger
Belgie

Cesta naděje / Il camino della speranza
Režie: Pietro Germi
Itálie

Ludwik Starski
za scénář filmu První start / Pierwszy start
Režie: Leonard Buczkowski
Polsko

George Vraca
za roli ve filmu Život zvítězí / Viata învinge
Režie: Dinu Negreanu
Rumunsko

Artúr Somlay
za roli ve filmu Podivné manželství / Különös házasság
Režie: Márton Keleti
Maďarsko

Eugen Suchoň
za hudbu k filmu Boj sa skončí zajtra
Režie: Miroslav Cikán
Československo

Mezinárodní porota

  • A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
  • Umberto Barbaro (Itálie), filmový kritik
  • Alexandr Borisov (Sovětský svaz), herec, režisér a scenárista
  • Čan Šuj-hua (Čína), režisér
  • Pavel Dubovský (Československo), filmový funkcionář
  • Mikuláš Huba (Československo), herec
  • Emanuel Kaněra (Československo), dokumentarista
  • Jan Kapr (Československo), hudební skladatel
  • Jiří Marek (Československo), spisovatel
  • Alexej Lebeděv (Sovětský svaz), režisér a kameraman
  • Jiří Pelikán (Československo), politik a člen předsednictva Filmové rady
  • Georges Sadoul (Francie), filmový historik a kritik
  • Sepp Schwab (NDR), ředitel studia DEFA
  • Nikolaj Semjonov (Sovětský svaz), filmový funkcionář
  • Miklós Szántó (Maďarsko), sociolog a novinář
  • Ši Tung-san (Čína), filmový funkcionář
  • Jerzy Toeplitz (Polsko), filmový historik
YouTube

Festival na síti: Instagram Youtube Twitter Facebook

© 2020 FILM SERVIS FESTIVAL KARLOVY VARY, a.s. festival@kviff.com +420 221 411 011 Všechny kontakty

Seznam zapojených kinSeznam zapojených kin PartneřiPartneři
ProgramProgram Obecné informace Obecné informace
HistorieHistorie GalerieGalerie
Festivalový deníkFestivalový deník
HistorieHistorie KontaktyKontakty
Archív filmůArchív filmů KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days 5.7 - 8.7.Industry Days 5.7 - 8.7. KontaktyKontakty
VideogalerieVideogalerie GalerieGalerie
KontaktyKontakty
HistorieHistorie Průvodce festivalemPrůvodce festivalem