Historie 7. ročník

12. července - 3. srpna 1952

Ceny

Velká cena
Nezapomenutelný rok 1919 / Nězabyvajemyj 1919-j god
Režie: Michail Čiaureli
Sovětský svaz

Ceny míru
Přátelství zvítězí / My za mir
Režie: Ivan Pyrjev, Dmitrij Vasiljev, Joris Ivens, Andrej Frolov, Andrew Thorndike
Sovětský svaz/NDR

Odsouzená vesnice / Das verurteilte Dorf
Režie: Martin Hellberg
NDR

Ceny boje za svobodu
Lidoví bojovníci/ Žen min ti čan š
Režie: Ti Čchiang
Čína

Znovu na frontu
Režie: Čen San In
KLDR

Cena přátelství mezi národy
Zítra se bude tančit všude
Režie: Vladimír Vlček
Československo

Cena práce
Křest ohněm / Tűzkeresztség
Režie: Frigyes Bán
Maďarsko

Ceny boje za sociální pokrok
Mitrea Cocor / Mitrea Cocor
Režie: Victor Iliu, Marieta Sadova
Rumunsko

Babla / Babla
Režie: Agradút
Indie

Cena za bojovou reportáž
korejské filmové kronice a korejským dokumentárním filmům (Bakterizace barbarství, Bojující železničáři, Patnáctý srpen 1951, Zpravodajský žurnál 1/1952, 2/1952, 3/1952, 6/1952, 8/1952)

Ceny za životopisný film
Chopinovo mládí / Młodość Chopina
Režie: Aleksander Ford
Polsko

Doktor Semmelweis / Semmelweis
Režie: Frigyes Bán
Maďarsko

Cena za hudební film
Probuzená píseň / Erkel
Režie: Márton Keleti
Maďarsko

Cena Československého výboru Obránců míru
Vítězný pochod
Režie: Ivan Frič
Československo

Zvláštní čestné uznání in memoriam
Igor Savčenko
za režii filmu Zlomená pouta / Taras Ševčenko
Sovětský svaz

Zvláštní čestná uznání
Claude Autant-Lara
za režii filmu Červená krčma / L‘auberge rouge
Francie

Jitro nad řekou / Utro nad rodinata
Režie: Anton Marinovič, Stefan Sarčadžiev
Bulharsko

Mrzáček / Si Pitjang
Režie: Kotot Sukardi
Indonésie

Ceny za režii
Carlo Lizzani
ve filmu Pozor! Bandité! / Achtung! Banditi!
Itálie

Slatan Dudow
ve filmu Osudy žen / Frauenschicksale
NDR

Cena za scénář
Wang Čen-č‘
ve filmu Vítězství lidu Vnitřního Mongolska / Nej meng žen min ti šeng li
Režie: Kan Süe-wej
Čína

Cena za fotografii
Feng S‘-č‘
ve filmu Rudá vlajka na Zelené skále / Cchuej kang čungčchi
Režie: Čang Tün-siang
Čína

Cena za hudbu
Sambyn Gončik-Sumla
ve filmu Mongolská lidová republika
Režie: Mark Trojanovskij
Mongolsko

Ceny za mužský herecký výkon
Sergej Bondarčuk
ve filmu Zlomená pouta

Pierre Fresnay
ve filmu Pan Fabre / Monsieur Fabre
Režie: Henri Diamant-Berger
Francie

Jan Ciecierski
ve filmu Prvé dny / Pierwsze dni
Režie: Jan Rybkowski
Polsko

Cena za ženský herecký výkon
Milka Tujkova
ve filmu Danka / Danka
Režie: Ivan Fičev, Boris Borozanov, Kiril Ilinčev
Bulharsko

Ceny za dokumentární film o boji pracujících za svobodu a mír
Odporujte Americe, pomáhejte Koreji! / Kang Mei – Yuan Chao/Resist America – Aid Korea
Režie: Sü Siao-ping
Čína

Bojující Vietnam / Vietnam in Resistance
Režie: Čchang Če-liang
Čína

Cena za životopisný dokumentární film
Wilhelm Pieck – náš prezident / Wilhelm Pieck – Das Leben unseres Präsidenten
Režie: Andrew Thorndike
NDR

Cena za dokumentární reportážní film
První máj 1952 v Moskvě / 1. maja
Režie: Vasilij Beljajev, Jelizaveta Svilova
Sovětský svaz

Cena za publicisticko-dokumentární film
Tvář zrádců / Lika napredatelite
Bulharsko

Cena za naukový film
Vesmír / Vselennaja
Režie: Pavel Klušancev, Nikolaj Leščenko
Sovětský svaz

Cena za výchovný film
Hrdinná mládež
Maďarsko

Cena za krátký film podle osnovy
Čenstochová / Częstochowa
Režie: Wiktor Janik
Polsko

Cena za krátký film podle scénáře
José Artigas, ochránce svobody národa / José Artigas, protector de los pueblos libres
Režie: Enrico Gras
Uruguay

Cena za loutkový film
Poklad Ptačího ostrova
Režie: Karel Zeman
Československo

Ceny za kreslený film
Statečný Sarmiko / Sarmiko
Režie: Olga Chodatajeva, Jevgenij Rajkovskij
Sovětský svaz

Jablůňka se zlatými jablky
Režie: Eduard Hofman
Československo

Cena za film pro děti
Pyšná princezna
Režie: Bořivoj Zeman
Československo

Cena za barevný film
Sovětská Gruzie / Sovetskaja Gruzija
Režie: Siko Dolidze, Roman Karmen
Sovětský svaz

Cena za dokumentární fotografii
Kraj spodních vod / Vadvízország
Režie: István Homoki-Nagy
Maďarsko

Čestná uznání
Zázrak u mlýna / Gromada
Režie: Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Sumerski
Polsko

Bílé chodby / White Corridors
Režie: Pat Jackson
Velká Británie

Lazy sa pohli
Režie: Paľo Bielik
Československo

Velké dobrodružství
Režie: Miloš Makovec
Československo

Cesta ke slávě / Rruga e lavdishme
Režie: Ilja Kopalin, Endri Keko, Llazar Lipivani
Albánie

Prostná cvičení / Bodenübungen
Režie: Erich Kahl
NDR

Hudební nástroje / Slaet op ten trommele
Režie: Manus Franken
Nizozemsko

Mária Justinová
Režie: Jozef Medveď
Československo

Mezinárodní porota

  • A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
  • Umberto Barbaro (Itálie), filmový kritik a esejista
  • Vladimír Bor (Československo), filmový dramaturg a scenárista
  • Cchaj Chu-šeng (Čína), ředitel umělecké výroby čínského filmu
  • Miloslav Fábera (Československo), spisovatel a scenárista
  • Alexandr Fjodorov (Sovětský svaz), filmový funkcionář
  • Václav Gajer (Československo), režisér
  • Victor Iliu (Rumunsko), režisér
  • Emanuel Kaněra (Československo), dokumentarista
  • Jan Kapr (Československo), hudební skladatel
  • Bohumíra Langová (Československo), herečka
  • Bogomil Nonev (Bulharsko), předseda scenáristické komise
  • Georges Sadoul (Francie), filmový historik a kritik
YouTube

Festival na síti: Instagram Youtube Twitter Facebook

© 2020 FILM SERVIS FESTIVAL KARLOVY VARY, a.s. festival@kviff.com +420 221 411 011 Všechny kontakty

Seznam zapojených kinSeznam zapojených kin PartneřiPartneři
ProgramProgram Obecné informace Obecné informace
HistorieHistorie GalerieGalerie
Festivalový deníkFestivalový deník
HistorieHistorie KontaktyKontakty
Archív filmůArchív filmů KVIFF TalksKVIFF Talks
Industry Days 5.7 - 8.7.Industry Days 5.7 - 8.7. KontaktyKontakty
VideogalerieVideogalerie GalerieGalerie
KontaktyKontakty
HistorieHistorie Průvodce festivalemPrůvodce festivalem